شخصیت‌های شاخص در عرصه پاسخگویی

حضرت آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی (مدظله العالی)

«هفتاد سال پیشگامی در پاسخ به شبهات»

استاد معظم حضرت آيت‌اللّه سبحانى در 28 شوال المكرم1347ق (20 فروردين 1308ش) در تبريز در خانواده علم و تقوا و فضيلت ديده به جهان گشود.

پاسخ به پرسشهاي ديني و رفع شبهات

در سال‌هاى1337و 1338ش خلا فكرى بر جوانان كشورمان حاكم بود و غالب مجلات كشور وابسته به دولت فاسد بودند و كمتر مجله اى بود كه به طور مستقيم وغير مستقيم به تخريب بنيان‌هاى اخلاقى و فرهنگى نپردازد. از همين رو استاد و گروهى از فضلاى حوزه به رهبري برخي از مراجع وقت همراه با كمك مالي برخي از مؤمنين تصميم گرفتند تا شالوده بناى يك مجله وزين فكرى اسلامى را بريزند، و اينچنين بود كه مجله «درس‌هايى از مكتب اسلام» در جهت راهنمایی و پاسخگویی به سؤالات و شبهات تأسیس شد.

استاد در اين مجله با نگارش تاريخ اسلام و تفسير قرآن آثار ماندگارى از خويش به يادگار نهاد و هم اكنون نيز صاحب امتياز آن بوده و مجله تحت سرپرستى ايشان به حيات علمى خود ادامه مى دهد.

حضرت آیت‌الله محمد‌تقی مصباح‌یزدی (رحمه الله علیه)

«نیم قرن پیشگامی در گفتمان سازی فعال و مؤثر»

آیت‌الله محمد‌تقی مصباح‌یزدی(ره) در یازدهم‌ بهمن‌ ماه‌ سال‌ ۱۳۱۳برابر با هفدهم‌ ربیع‌الاول‌ هزار و سیصد و پنجاه‌ و سه‌ قمری‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ در شهر یزد به‌ جهان‌ چشم‌ گشود. و در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۹ هجری شمسی در سن ۸۶ سالگی دار فانی را وداع گفتند و در حرم حضرت معصومه (س) در کنار قبر استاد خویش آیت‌الله العظمی بهجت برای همیشه آرام گرفتند.

مبارزه‌ با جریان‌های‌ انحرافی‌ و پاسخگویی به شبهات و سؤالات

تاریخ‌ زندگی‌ استاد مصباح‌، بیانگر حساسیت‌ ایشان‌ در برابر جریان‌های‌ انحرافی‌ بوده‌ است‌. هرگاه‌ جریانی‌ سعی‌ در تحریف‌ اسلام‌ یا انقلاب‌ اسلامی‌ داشته‌ است‌، ایشان‌ چون‌ رزمنده‌ای‌ دلیر به‌ میدان‌ آمده‌، از مبانی‌ اسلام‌ و انقلاب‌ دفاع‌ کرده‌ است‌. پیش‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌، بیشتر مبارزان‌ بر این‌ باور بودند که‌ در آغاز باید مبارزات‌ سیاسی‌ را پیش‌ برد و بعد از پیروزی‌ انقلاب‌، به‌ پالایش‌ فرهنگی‌ جامعه‌ برآمد. اما در این‌ میان‌ بزرگانی‌ چون‌ آیت‌الله‌ مطهری‌ و استاد مصباح‌یزدی(ره)‌، معتقد بودند که‌ ریشه انحراف‌ را در همان‌ دورة‌ مبارزه‌ باید خشکانید و اسلام‌ ناب‌ و راستین‌ را به‌ ایرانیان‌ و جهانیان‌ شناساند.

شخصیت‌‌ها و افراد فعال در پاسخگویی به شبهات

حضرت آیت‌الله نجم‌الدین طبسی

«مواجهه فعال با جریان‌ها و فرق ضاله»

آیت‌الله نجم‌الدین مروجی طبسی از چهره‌های ملّی در زمینه تحلیل عقاید کلامی شیعه و نقد عقاید کلامی فرق ضاله وهابیت و جریان‌های تکفیری هستند که در حوزه‌های فقه و اصول، تفسیر و کلام و حدیث تطبیقی صاحب نظر هستند.

ثمره تلاش‌های ایشان در پاسخگویی به سؤالات و شبهات تألیف ده‌ها عنوان کتاب در موضوعات مختلف و متنوع و حضور موثر در رسانه و سخنرانی و گفتگو در شبکه‌های رادیویی و تلوزیونی به زبان فارسی وعربی و همچنین آموزش و تربیت افراد مستعد پاسخگو به شبهات است.

تدریس خارج فقه و اصول و خارج مهدویت در مراکز مختلف تخصصی آموزشی پژوهشی از جمله فعالیت‌هایی علمی ایشان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی‌شاهرودی

«پاسخگویی مؤثر در رسانه»

استاد محمدی‌شاهرودی به مدت ۳۰ سال در آموزش و پرورش در مسئوليت‌های مختلف اجرايی و آموزشی و تربيتی فعاليت داشته و مدتی رياست اداره آموزش و پرورش قم و كاشان و… را عهده دار بوده و طی اين مدت در تربيت معلم و دانشگاه تدريس می‌كرده است.

ایشان از سال ۱۳۸۰ با پاسخگویی به پرسش‌های اعتقادی در برنامه‌های رادیو تلویزیونی فعالیت رسانه‌ای خود را آغاز كرد.

دو دوره كتاب درسی عقايد در مقطع كاردانی و كارشناسی برای مدارس خارج از كشور، امام حسن مظلوم تاريخ، شرحی بر كشف المراد، روش‌های حفظ و فراگيری مفاهيم قرآن، تلخيص و تصحيح برخی از كتاب‌های اعتقادی، جزواتی درسی در زمينه روش تحقيق متدولوژی روش مطالعه تعليم و تربيت و…. و تعدادی مقاله در زمينه‌های مختلف دينی برخی از تاليفات وی است.

حجت‌الاسلام سید محمد حسین راجی

«فعالیت مؤثر در تبیین گفتمان انقلاب اسلامی»

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسین راجی یکی از فعالان موثر در حوزه انقلاب اسلامی است. کتاب معروف ایشان با عنوان صعود چهل ساله که مورد تقدیر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، مروری بر دستاوردهای ۴۰ ساله‌ انقلاب اسلامی براساس آمارهای بین‌المللی است.

ایشان انگیزه خویش را برای تألیف این کتاب اینگونه مطرح می‌کنند: یکی از آرزوهای ما این بود که بتوانیم به تمام سؤال‌های ذهنی مخاطبین جواب بدهیم؛ چراکه ارتباط بسیاری با دانشجویان داشته و مشاهده می‌کردیم که تمام سؤالات آنان حول محور انقلاب اسلامی می‌چرخد و در این راستا، تمام سؤالات و شبهات را جمع‌آوری کرده تا بتوانیم به آنان پاسخ دهیم.

زمانی که تمام سؤالات و شبهات جمع‌آوری و سپس دسته بندی شد، با این موضوع مواجه شدیم که تمام شبهات حول یک جریان و پیرامون کارآمدی نظام می‌چرخد؛ به این معنا که اگر کارآمدی نظام را ثابت می‌کردیم، به اکثر سؤالات ذهنی مخاطبان جواب داده بودیم و همین مسئله سبب شد که کار را آغاز کنیم.

این کتاب به دنبال آن است که باورپذیری بیشتری برای مردم نسبت به کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران و دستاوردهای انقلاب به وجود آورد و بگوید حتی در زبان دشمنان ایران یا حداقل در ذهن و زبان کسانی که رابطه مناسبی با ما ندارند، پیشرفت کرده و ثابت کنیم که جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های گوناگون پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. «استقلال»، «گسترش عدالت اجتماعی»، «گسترش برخورداری‌های عمومی»، «عزت و اقتدار»، «پیشرفت‌های زیرساختی»، «پیشرفت صنعتی»، «پیشرفت در معنویت»، «کرامت زن» و «آزادی و مردم سالاری» ۹ فصل این کتاب است که بر اساس اسناد بین المللی نگاشته شده است.

 

برگزیدگان بخش علمی

کتاب

رتبه اول

محمد حاجی ابوالقاسمی دولابی

نظریه فراعصری بودن قرآن‌کریم معتقد است قرآن‌کریم‌ در عین ناظر بودن به زمانه نزول، اختصاص به آن دوره ندارد و از سنخ نامه‌های سرگشاده‌ای است که در کنار دارا بودن مخاطب خاص، برای همه انسان‌ها در طول تاریخ معتبر است و گزاره‌های خارجیه آن نیز به قضایای حقیقیه تأویل برده می‌شوند. این اثر با نقد دیدگاه معتقدان به تاریخ‌مندی قرآن‌کریم؛ و بعد از اثبات امکان وجود کتابی فراعصری، با تکیه بر ادله عقلی و نقلی متعدد، اعم از آیات و روایات و نیز ضرورت و ارتکاز مسلمانان، و نیز برخورداری قرآن از ویژگی‌های متن فراعصری، مانند تمرکز بر نیازهای اساسی بشر در معارف نظری و وظائف عملی و همسویی با عقل و فطرت و انعطاف پذیری و پیش بینی همه شرایط، و عمق معنایی، و ساختار لفظی منحصر به فرد؛ فراعصری بودن قرآن را اثبات کرده، تبیین صحیحی از فراعصری بودن را مستدل می‌نماید.

رتبه دوم

ابوالفضل ساجدی

کتاب «زبان قرآن، با نگاهی به چالش‌های کلامی تفسیر» پاسخگوی بخش مهمی از پرسش‌های زبانشناختی-تفسیری و قرآن شناختی عصر حاضر است. برخی از مسائل آن عبارتنداز تبیین آیات قرآن در ابعاد تاویلی، تمثیلی، احساسی، فطری، هدایت‌گری، گزارشگری، واقع‌نمایی، توصیفی و هنجاری و رابطه قران با فرهنگ زمانه. این تحقیق پس از طرح مباحث مقدماتی، چهار مؤلفه (معناداری، واقع‌نمایی، تألیفی و شبکه‌ای بودن) را برای زبان قرآن عرضه کرده و ذیل هر یک، به نظریات رقیب و شبهات معاصر پاسخ داده است.

رتبه دوم

علی مدبر

قرآن‌کریم، خشونت اجتماعی (کاربرد نیرو در غیر جای خود و برخلاف قانون) را نفی و به مهر و مدارا در همزیستی خانوادگی و اجتماعی دعوت می‌کند.

در کتاب حاضر دیدگاه کلی اسلام درباره خشونت و مدارا، همچنین زمینه‌ها و عوامل و آثار و پیامدهای خشونت و راه‌های خشونت زدایی از جامعه بررسی شده اند؛

کتاب خشونت اجتماعی از منظر قرآن‌کریم دو بخش دارد:

بخش یکم با عنوان مفاهیم و مقدمات به مباحثی چون دیدگاه کلی قران درباره خشونت و مدارا؛ بسامد کلمات بیانگر خشونت و مدارا در قرآن؛ زمینه‌ها و عوامل خشونت؛ آثار و پیامدهای خشونت و راه‌های خشونت‌زدایی پرداخته است.

بخش دوم با عنوان «بررسی شبهات خشونت در دین » به شبهاتی چون خشونت در اخلاق و رفتار پیامبر اکرمq؛ خشونت در احکام تشریعی؛ خشونت در رفتار با مخالفان؛ خشونت در امر به معروف و نهی از منکر؛ خشونت در حکم جهاد؛ شبهه خشونت در احکام کیفری؛ خشونت در احکام خانواده پاسخ داده است.

شایسته تحسین

زهرا آیت‌اللهی

این کتاب به بررسی حقوق و تکالیف زنان، از منظر کتاب، سنت و عقل در قالب طرح شبهات و پاسخ به آنها پرداخته است. شیوه کتاب بر بیان جایگاه زن در اسلام و بیان ارزشمندی‌های اوست؛ و بر این نکته تأکید دارد که «در مواجهه با شبهات مربوط به زنان، باید از همان ابتدا مخاطب را متوجه حمایت‌های ویژه اسلام از زنان کرد. این امر هم در حیطه بیان جایگاه ارزشمند زن از منظر اسلام و هم در ارتباط با احکام اسلامی مربوط به زنان قابل ارائه است.

نکتۀ مهم در این کتاب، توجه به همۀ ابعاد فردی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و حتی عبادی شبهات مطرح‌شده با موضوع زنان است؛ به تعبیر دیگر این کتاب تلاشی است برای تمایز قایل‌شدن میان آنچه اسلام حقیقتاً گفته و مطالبه می‌کند، با تصورات و دیدگاه‌های رایج غلط میان مردم.

شایسته تحسین

محمدجواد نوروزی فرانی

این اثر به تحلیل و بررسی عرفی‌گرایی در جمهوری اسلامی ایران میپردازد و تأثیر سکولاریزاسیون را به‌عنوان یک متغیر بر سه مولفه نظام و سیاسی یعنی رفتار، ساختار و باور بررسی میکند.

این کتاب در صدد است متناظر با شرایط متحول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به‌ویژه در یک دهه اخیر، در جمهوری اسلامی ایران تحلیلی از منحنی عرفی‌گرایی ارائه کند. نویسنده کتاب به صورت مطالعه تطبیقی، به مقایسه میزان تأثیر پذیری جامعه ایران از عرفی‌گرایی و تلاش سکولارها در جهت نشر این تفکر در ایران، پرداخته است. وی ضمن بررسی مبانی معرفت‌شناختی، هستی‌شناختی، سیاسی، اجتماعی و انسان‌شناختی عرفی‌گرایی، به ارزیابی نظریه عرفی‌گرایی در حوزه ساختار و رفتار پرداخته و روند شکل‌گیری آن در جمهوری اسلامی ایران را بررسی نموده است.پژوهشگر فراتر از پژوهش‌های نظری که طی سه دهۀ اخیر در زمینه سکولاریسم در ایران نشر یافته است، با روش فراتحلیل و در رویکردی درجه دومی این آثار را موضوع پژوهش خود قرار داده است.

پایان نامه

رتبه دوم

پایان‌نامه نقد شبهات معاصر درباره علوم طبیعی در قرآن‌کریم

یوسف جمالی

یکی از راه کارهای دشمنان دین برای جداکردن جوانان و قلوب مشتاق از کتاب نور و هدایت قرآن‌کریم تولید و یا بازتولید شبهاتی است که سعی دارند در ایمان مسلمانان تردید ایجاد کرده و مانع گرایش غیر مسلمانان به دین مبین اسلام گردند. با توجه به جذابیت علوم تجربی و به‌ویژه علوم طبیعی در سده اخیر شبهات به این سمت سوق پیدا کرده است.

پایان نامه نقد شبهات معاصر درباره علوم طبیعی در قرآن‌کریم علاوه بر پاسخ مصداقی به شبهات، مبانی شبهه کنندگان را مورد نقد و بررسی قرار داده است. شبهات درباره آیات مربوط به پزشکی، نجوم، زیست‌شناسی و زمین‌شناسی است. پاسخ به این شبهات با استفاده از جدیدترین یافته‌های علمی و دیدگاه‌های اندیشمندان مسلمان و غیرمسلمان صورت گرفته است.

شایسته تحسین

پایان‌نامه بررسی و نقد شبهات ابن تیمیه و سلفیان تکفیری درباره امام حسین8 و عاشورا

محمد عوض‌پور

استناد به آراء ابن‌تیمیه و ترویج افکار او در میان مخالفان مکتب اهل‌بیت% به شکل‌های مختلف صورت می‌گیرد؛ آنان با تمسک به همین عقاید، ابعاد مختلفی از رفتار و سیره اهل‌بیت% را مورد خدشه قرار داده یا رفتار مخالفان اهل‌بیت% را توجیه وتاویل می‌کنند؛ از جمله مباحث مورد توجه در جهان اسلام قیام اباعبدالله الحسین8 و چگونگی مواجه حکام اموی خصوصاً یزید بن معاویه با امام حسین8 است. این پایانامه با هدف پاسخ به شبهات مطرح از سوی سلفیان در مورد قیام اباعبدالله الحسین نگاشته شده که شده دارای سه بخش است

بخش اول بررسی و نقد شبهات راجع به شخصیت امام حسین8، عصمت امام حسین8 علم امام و…

بخش دوم: شبهات مربوط به شخص یزید که ابن تیمیه به شدت به دفاع از یزید پرداخته و در صدد تطهیر و تبرئه او از جنایاتی که مرتکب شده، می‌باشد

بخش سوم: شبهات مربوط به عاشورا؛ بحث عزاداری و سابقه عزاداری در تاریخ، پوشیدن لباس سیاه و….

 

شایسته تحسین

پایان‌نامه نقد و بررسی شبهه تناقض در قرآن با تأکید بر شبهات دکتر سها

جواد مدبر چهار برجی

پاسخ به شبهات کتاب «نقد قرآن» نوشته فردی به نام دکتر سُها محتوای این اثر است، ارائه پاسخ‌های روشمند عقلی و وجدان پسند و نقلی مبرهن و مستند به آیات، روایات و آراء اندیشمندان حوزه‌ تفاسیر و معارف قرآن از ویِگی‌های این اثر است. یکی از امتیازهای اثر این است که تناقضات ادعایی بین آیات را از سراسر مطالب کتاب «نقد قرآن» جمع‌آوری نموده و به تناسب موضوعات تقسیم‌بندی کرده است.

برگزیدگان بخش ادبی

شعر

رتبه دوم

شعر ابوطالب

مجتبی خرسندی

رتبه دوم

شعر «من یک زنم آزادی‌ام را دوست دارم»

زهرا سپه‌کار

رتبه دوم

شعر بصیرت عماروار

مهدی جهاندار

داستان

رتبه اول

داستان رویای رهایی

نفیسه قنبری

زبان داستان و هنر به خاطر تأثیرگذاری بالا بر مخاطب و ارتباط‌گیری مخاطبان با هر سطحی اهمیت زیادی دارد. در مقوله مباحث دینی و پاسخگوی به شبهات هم می‌توان از زبان داستان بهره برد همان‌گونه که قرآن‌کریم از داستان و قصه گویی در انتقال مفاهیم عمیق دینی ـ معرفتی استفاده کرده است.

رتبه دوم

داستان سایه امنیت

معصومه بهروز

داستان سایه امنیت در صدد است تا ضرورت و لزوم حجاب کامل که حافظ سلامت و بنیان خانواده و جامعه است را تبیین کند و گزاره «انتخاب نوع و شکل پوشش، حق طبیعی زن » که دستاویزی برای شبهه‌افکنی در مورد حجاب است را تشریح نماید.

برگزیدگان بخش چند رسانه‌ای

رتبه دوم

موشن کلیپ با موضوع «رهبری یک جایگاه تشریفاتی یا کارآمد؟»

محمد حسین دانشوند

وقتی سخن از مشکلات و معضلات مختلف موجود در جامعه خواه مسائل فرهنگی، سیاسی یا اقتصادی به میان می‌آید برخی رهبری را عامل بروز این مشکلات می‌دانند. از سوی دیگر برخی در پاسخ می‌گویند که رهبری در این مسائل دخالتی ندارد چراکه براساس قانون اساسی وظایف رهبری مشخص است و رهبر نمی‌تواند در این امور ورود کند. منتقدین وقتی با این پاسخ مواجه می‌شوند، اشکال می‌کنند که اگر رهبری نمی‌تواند ورود کند چرا باید مقام و جایگاه رهبری باشد بهتر است که این مقام حذف شود.

این اثر در پی پاسخ به این اشکال و نشان دادن نقش و جایگاه مقام رهبری در ادارۀ امور کشور به مخاطب است.

رتبه دوم

انیمیشن ابوتکفیر

حمید قائمی مهر

مجموعه انیمیشن ابوتکفیر با موضوع پاسخگویی به شبهات وهابیت در ۱۳قسمت به سفارش موسسه دارالاعلام المدرسة اهل‌البیت% تولید شده است. میانگین زمانی قسمت‌های این مجموعه ۳دقیقه می‌باشد. در این مجموعه تلاش شده به مهم‌ترین و چالش‌برانگیز‌ترین شبهات وهابیت با استناد به منابع معتبر و با استفاده از پشتوانه علمی و پژوهشی موسسه دارالاعلام پاسخ داده شود. طی داستان‌های این مجموعه یک فرد وهابی در مقابل دو شخصیت شیعه و سنی قرار می‌گیرد و شبهاتی را متوجه رفتارهای آنها کرده، آنها را تکفیر می‌کند. شیعه و سنی هم مثل دو دوست صمیمی پاسخ‌های متقن و معتبری به شبهات او می‌دهند و در نهایت او را مجبور می‌کنند خود را به صورت انتحاری منفجر کند!

رتبه دوم

فیلم‌های سالوس و تلبیس

مرتضی راوش

فیلم کوتاه سالوس، با پرداختن به وحدت شیعه و سنی، چگونگی ایجاد تفرقه بین مذاهب اسلامی را توسط وهابیت به نمایش می‌گذارد. کارگردان فیلم قصه دو پسربچه شیعه و سنی را به تصویر کشیده که قصد دارند با هم ارتباط دوستی بگیرند اما فردی وهابی بین آنها دشمنی می‌افکند.

قابل تحسین

مجموعه کلیپ‌های پاسخ به شبهات اهل سنت

حسین صبوری

این مجموعه کلیپ‌ها به اشکالاتی که وهابیون در مسئله ولایت امیرالمومنین و حقانیت مذهب شیعه مطرح می‌کنند، پرداخته و سعی شده که در یک دقیقه هم شبهه مطرح شود و هم جواب آن از منابع اهل سنت یا وهابی‌ها داده شود.

دو جوان دانشجو، یکی شیعه و یکی سنی که با هم دوست هستند در موقعیت‌های مختلف گاهی جوان شیعه و گاهی هم جوان سنی مسئله‌ای را در ارتباط با مسائل اعتقادی مطرح می‌کنند و جوان شیعه در یک دقیقه با ذکر منابع مورد قبول اهل سنت و وهابی‌ها حقانیت نظر شیعه را اثبات می‌کند. این مجموعه شامل صد و ده مناظره یک دقیقه‌ای است که کاملاً محترمانه و علمی به شبهات مرتبط با شیعه پرداخته شده.

برگزیدگان بخش ویژه (فضای مجازی)

رتبه اول

پاسخ به شبهه در اینستاگرام

حسین کرامتی

آقای کرامتی به‌واسطه حضور در مرکز پاسخگویی حرم مطهر امام رضا(ع) با سؤالات و شبهات مختلف و متنوعی از طیف‌های گوناگون مردم روبه‌رو می‌شوند. همین مسئله ایشان را ترغیب می‌کند تا به سمت فعالیت در فضای مجازی روی بیاورد. به همین خاطر در فضاهای مختلف مجازی از جمله اینستاگرام با ساخت کلیپ فعالیت خودشان را شروع می‌کنند.. اکنون مجموعا نزدیک به ۶۰ هزار مخاطب در فضای مجازی اعم از اینستاگرام، ایتا، سروش، تلگرام و یوتیوب دارند و بیش از 100 ویدئوی کوتاه پاسخ به شبهات تولید شده. در این کلیپ‌ها سعی شده است با مراجعه به منابع معتبر به پاسخگویی شبهات و سؤالات در زمینه‌های اعتقادی و مسائل روز در غالبی جذاب پرداخته شود.

رتبه اول

پاسخ به شبهه در پیام‌رسان ایتا shobhe_shenasi@

محمد قربانی‌مقدم

کانال شبهه‌شناسی با بیش از ۷۰ هزار عضو، سال چهارم فعالیت خود را پشت سر گذاشته است. در این کانال پاسخ به شبهات به صورت مستند با مراجعه به منابع مختلف صورت می‌گیرد و جذابیت‌های لازم برای مخاطب (کوتاه بودن پاسخ، جدید بودن، اقناعی بودن و تولیدی بودن) مدنظر است.

رتبه دوم

پاسخ به شبهه در پیام‌رسان ایتا

مرتضی احمدی

کانال پاسخ‌های ناب به شبهات اعتقادی در فضای شبکه اجتماعی ایتا در سال ۱۳۹۹ تأسیس گردید. اکثرا مخاطبین این کانال طلاب و اساتید دانشگاه و حوزه و فرهنگیان هستند.

بنای کانال و هدف کانال این بوده که یک نظام فکری منظم شیعه را به صورت پرسش و پاسخ در آورده که از معرفت‌شناسی شروع می‌شود بعد خداشناسی، بعد راهنما‌شناسی، بعد معاد‌شناسی، قرآن‌شناسی، بعد منجی‌شناسی و در پایان به ولایت فقیه و حکومت اسلامی ختم می‌شود.

رتبه دوم

نرم‌افزار «حجاب چرا؟»

امین کشوری

ممکن است دختری که حجاب را رعایت می‌کند، در خصوص تاریخ رعایت پوشش در میان انسان‌ها، رابطه حیا، عفاف و حجاب، ارتباط حجاب با آرامش روانی، رابطه حجاب با استحکام پیوند زناشویی، چرایی پوشش بیشتر زنان نسبت به مردان، ارتباط حجاب با امنیت زنان و… پرسش‌هایی داشته باشد. نرم‌افزار «حجاب چرا؟» به طرح کلی این سؤال‌ها پرداخته و با نگاهی به آموزه‌های دینی، سعی کرده پاسخ‌های مناسبی ارائه دهد.

از دیگر امتیازهای نرم‌افزار «حجاب چرا؟» وجود بخش‌های متنوعی است که بر جذابیت آن می‌افزاید: طنز نوشته‌های دخترونه، عکس‌نوشته، پیشواز و زنگ موبایل، پوستر و سایت‌ها …

تقدیر از مراکز فعال پاسخگویی به سؤالات

1.      واحد پاسخگویی به شبهات آستان قدس رضوی

آستان قدس رضوی با توجه به موقعیت ممتاز بارگاه ملکوتی حضرت رضا8 و با عنایت به رسالت‌های والای فرهنگی خویش، اقدام به تأسیس ادارۀ پاسخگویی به سؤالات دینی و اطلاع رسانی نموده است تا با بهره‌گیری از اساتید مجرب و امکانات مادی و معنوی موجود و با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و راه ا ندازی دفاتر مختلف، پاسخگوی سؤالات و شبهات زائران گرامی باشد و در کنار تمام برنامه‌ها بر بعد معرفتی عبادت نیز بیفزاید.

عرصه‌های پاسخگویی: حضوری، مکتوب، تلفنی

همچنین این واحد با برگزاری جلسات حلقۀ معرفت، نسیم معرفت و سلسله نشست‌های دین، نشاط، زندگی، بستر و فضای مناسبی را جهت پرسش و پاسخ زائرین در صحن‌های حرم مطهر امام رضا8 فراهم نموده است.

2.     واحد مشاوره و پاسخگویی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها

این واحد جهت ارائه مشاوره اخلاقی و تربیتی به منظور کاهش ناهنجاری‌های اخلاقی و مشکلات روحی و هدایت‌های معنوی و پاسخ به شبهات عقیدتی تأسیس گردید.

عرصه‌های پاسخگویی: حضوری، مکتوب، تلفنی و اینترنتی

این واحد ماهانه به حدود دوهزار پرسش مكاتبه‌ای و پیامك و سؤال اینترنتی، پاسخ می‌دهد.

از محصولات این اداره می‌توان به نرم‌افزارهای پرسمان (نسخه1) با 8800 پرسش و پاسخ، نسخه 2 با 14000 پرسش و پاسخ، نرم‌افزار پرسمان همراه (مخصوص تلفن همراه) و کتاب‌های پرسش و پاسخ دانشجویی که تا کنون 37 جلد در موضوعات متنوع چاپ و منتشر شده اشاره کرد.

3.     اسلام کوئست

پایگاه اسلام کوئست برای پاسخگویی به شبهات دینی، در موضوعات علوم اسلامی است. این سایت بخشی از مؤسسه رواق حکمت زیر نظر آیت‌الله مهدی هادوی تهرانی است.

این پایگاه در ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۵ش همزمان با ولادت پیامبر اسلامq رسماً شروع به فعالیت کرد. راه‌اندازی سایت اسلام کوئست در ابتدا به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی بود و تا بهار سال ۱۴۰۰ش، به هفده زبان گسترش یافت.

در صفحه اصلی سایت اسلام کوئست، افزون بر آخرین پرسش‌ها و پاسخ‌ها، بخش‌های دیگری نیز مانند «پرسش‌های قرآنی»، «شیعه چه می‌گوید؟»، «احکام شرعی و استفتائات»، «طبقه‌بندی موضوعی» و «ولایت فقیه» وجود دارد.

4.     مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با درک نیازهای جامعه و مطالبات مردم در زمینه پاسخگویی دینی و به منظور تمرکز و ارتقاء سطح پاسخگویی، مراکز مختلف پاسخگویی خود را سامان داده و مرکز منسجم و گسترده‌ای تحت عنوان «مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی» را تأسیس نمود.

پرسشگران در ارتباط با این مرکز تخصصی، علاوه بر دریافت پاسخ سؤالات و رفع شبهات از آموزه‌های دینی، ارتباط مستقیم و بی‌واسطه‌ای را با متخصصان و کارشناسان حوزه علمیه تجربه می‌کنند که این تجربه هم اعتماد آنها به یک مرکز پاسخگویی دینی حوزوی را افزایش داده و هم به آرامش و اطمینان درونی آنها در مواجهه با پرسش‌ها و شبهات موجود کمک می‌کند.

این مرکز با استفاده از اساتید و محققین حوزه علمیه و با هدف پاسخگویی تخصصی به سؤالات دینی اقشار مختلف جامعه، کارشناسان خود را در گروه‌هایی تخصصی سازماندهی کرده و مشغول انجام وظیفه می‌باشند که عبارتند از: قرآن و حدیث، فقه، کلام و اعتقادات، اخلاق، تاریخ و سیره،‌ مشاوره، فقه خواهران

عرصه‌های پاسخگویی: مکتوب، تلفنی، اینترنتی ( درقالب چندین سایت)، پیامکی و رسانه.